Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle

Jakich kosmetyków używać w ciąży?

Data publikacji 12 września 2020

W czasie tych niezwykłych dziewięciu miesięcy, kiedy to kobieta nosi pod sercem wciąż rozwijające się maleństwo, bardzo istotne jest prowadzenie właściwego, jak najlepszego dla mamy i dziecka trybu życia. I o ile bardzo dużo mówi się o odpowiedniej diecie, suplementacji, ilości snu czy unikaniu stresu, to stosunkowo często zapomina się o tym, jakich kosmetyków używać w ciąży, by było to bezpieczne dla maluszka.

Dlaczego przyszła mama powinna zwracać uwagę na skład kosmetyków

Ciąża to duże wyzwanie dla ciała kobiety, które nie da się ukryć, zwiększa w tym czasie znacznie swoje rozmiary, dlatego przyszłe mamy często sięgają po kosmetyki przeciw rozstępom czy cellulitowi; również w związku z zmianami hormonalnymi zachodzącymi podczas tego stanu, niejednokrotnie występuje potrzeba zmiany kosmetyków, na przykład kremu do twarzy, która zaczyna się błyszczeć czy balsamu do nadmiernie wysuszonej skóry. Jednak zawsze należy pamiętać o tym, że wszystko co trafia do organizmu matki może przeniknąć także do jej rozwijającego się dziecka.
Nakładając produkty na skórę, sprawiamy że różne substancje mogą przedostać się do krwioobiegu, podobnie dzieje się jeśli stosujemy kosmetyki w sprayach i aerozolach. A stąd już prosta droga do tego, by niepożądane substancje dotarły do dziecka. Wszelkie czynniki teratogenne (czyli mogące powodować powstawanie wad wrodzonych płodu) są szczególnie niebezpieczne podczas pierwszego trymestru ciąży, jednak przez cały ten niezwykły okres, kobieta powinna z dużą dozą ostrożności podchodzić do wyboru kosmetyków jakie stosuje.

Czym kierować się wybierając kosmetyki dla kobiety w ciąży

Przed zakupem czy użyciem jakiegokolwiek środka kosmetycznego zawsze należy dokładnie zapoznać się z jego etykietą i składem, w razie wątpliwości można też skonsultować się lekarzem prowadzącym, który podpowie jakich kosmetyków używać w ciąży. Z pewnością unikać należy kosmetyków z niezdrowymi konserwantami, parabenami, przeciwutleniaczami, a także z witaminą A i retinolem w składzie. Przyszłe mamy nie powinny stosować również kwasów kosmetycznych, produktów z rozmarynem, szałwią czy bergamotą, a także unikać przyjmowania zbyt dużych dawek fluoru.
Na szczęście dzisiejszy rynek kosmetyczny pozwala na to, by panie w ciąży mogły w odpowiedni oraz bezpieczny dla siebie i dziecka sposób, dbać o świetny wygląd, a co za tym idzie i dobre samopoczucie. Najlepiej wybierać dedykowane kobietom w ciąży produkty, o jak najkrótszym i najprostszym ekologicznym składzie, opatrzone w odpowiednie certyfikaty. W dobrej aptece, drogerii czy nawet w sieci, każda przyszła mama z pewnością dobierze coś dla siebie!

Redakcja livespot.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

samochody ciężarowe