Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle Biegunka u kota

Biegunka u kota – skąd się bierze i jak ją wyleczyć?

Data publikacji 22 marca 2022

Kot może mieć biegunkę z wielu przyczyn. Na szczęście znaczna część z nich jest na tyle banalna, że nie wymaga specjalistycznej interwencji. Nigdy jednak nie wolno bagatelizować takiego stanu rzeczy i w pierwszej kolejności należy znaleźć powód takiego stanu. Zdrowy kot zazwyczaj wydala kał raz dziennie, przy biegunce jest on częstszy, ma znacznie luźniejszą, wodnistą lub śluzowatą formę.

Jakie są przyczyny luźniejszych stolców u kota?

Biegunka u kota, podobnie jak u człowieka nie jest chorobą, a jedynie objawem chorobowym. W praktyce oznacza to, że aby pozbyć się rozwolnienia, należy przede wszystkim ustalić przyczynę jego występowania. Oczywiście dla dobra zwierzęcia warto zadziałać również objawowo, co pozwoli na uchronienie kota przez niebezpiecznym odwodnieniem. Do tego idealnie nadają się tabletki na rozwolnienie. Przyczyn biegunki jest wiele, za te przyczyniające się do niej najczęściej można uznać przede wszystkim:

  • nagłą zmianę karmy,
  • złą jakość posiłku,
  • reakcję na niektóre leki,
  • szczepienie,
  • obecność pasożytów,
  • silny stres,
  • zatrucie pokarmowe,
  • podrażnienie układu pokarmowego (niestrawny pokarm, ciało obce).

Wbrew powszechnej opinii koty wcale nie powinny pić mleka. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że duża część dorosłych osobników nie trawi laktozy, wskutek czego u kota może pojawiać się wiele uciążliwych dolegliwości, w tym biegunka.

Jak wygląda rozwolnienie u kota?

Rozwolnienie w przypadku kotów może przybierać różne formy. W przypadku tej najłagodniejszej poza luźniejszym kałem zwierzęciu nie dolega nic innego, jego zachowanie, jak i jedzenie jest całkowicie normalne. Gorzej jest w przypadku ostrej formy, gdzie wypróżnienie jest częste, nagłe i obfite. Zmienia się również zachowanie kota, który jest ospały, nie chce nic jeść i często nie rusza się z jednego, wybranego przez siebie miejsca. Niezależnie od formy biegunka jest stanem uciążliwym dla każdego zwierzaka, dlatego należy jak najszybciej znaleźć i wyeliminować jej przyczynę.

Jak leczyć rozwolnienie u kota?

W początkowej fazie biegunki należy ograniczyć kotów pożywienie, dbając jednocześnie o jego odpowiednie nawodnienie. Ważna jest również obserwacja. Jeżeli po kilkunastu godzinach stan kota nie ulegnie poprawie, nie należy leczyć zwierzaka domowymi sposobami, konieczna będzie w takim przypadku pomoc weterynarza, który wdroży właściwe leczenie. Jeżeli w czasie obserwacji pojawią się dodatkowe objawy, a te dotychczas zauważone ulegną nasileniu, zwierzę powinno jak najszybciej znaleźć się w rękach specjalisty. Im dłużej trwa biegunka, tym większe osłabienie organizmu kota może wywołać.

samochody ciężarowe

Redakcja livespot.pl

Redakcja LiveSpot.pl to zespół pasjonatów z różnych dziedzin, którzy z zaangażowaniem tworzą wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

organizacja wesel