livespot.pl

livespot – zdrowie, dom, praca, lifestyle

Dom

Rodzaje bram garażowych. Jaką bramę do garażu wybrać?

W katalogach producentów bram garażowych na klientów czeka pełna gama modeli do wyboru. Różnią się one przede wszystkim swoją konstrukcją, a tym samym sposobem otwierania i zamykania. Do dyspozycji są bramy segmentowe, uchylne, rozwieralne oraz roletowe. Na co warto się zdecydować?

Bramy segmentowe – najpopularniejszy wybór

Wśród dostępnych bram do garażów największą popularnością cieszą się te segmentowe. Są one zbudowane z połączonych ze sobą sekcji – segmentów, które podczas otwierania przesuwają się pod sufit garażu lub na jego boczną ścianę. Sekcje wytwarzane są z ocynkowanej stali krytej blachą malowaną w jednolitych kolorach lub w okleinach, na przykład drewnopodobnych. Świetnie współpracują z automatyką.

Takie rodzaje bram garażowych cieszą się obecnie największym zainteresowaniem – są estetyczne, wygodne w obsłudze, a także szczelne, dlatego rekomendowane są dla garażów w bryle domu lub innych garażów ocieplanych.

Ze względu na swoją konstrukcję brama ta nie wymaga przestrzeni przed garażem, dlatego nadaje się również na mniejsze podjazdy.

Bramy uchylne – nie na każdy podjazd

To także często spotykane bramy, które składają się z jednego elementu w kształcie płyty – właśnie dlatego nazywane są także płytowymi. Podczas otwierania brama podnosi się w górę i chowa pod sufitem. Może być napędzana silnikiem.

Bramy uchylne są dostępne w przystępnych cenach, ale warto pamiętać o tym, że nie nadają się one na każdy podjazd. Ze względu na sposób otwierania nie są polecane tam, gdzie odległość między wjazdem na posesję i garażem jest niewielka – powoduje to niebezpieczeństwo dla osób i przedmiotów stojących w jej pobliżu.

Bramy rozwieralne – tradycyjna konstrukcja

Takie bramy wyróżniają się znaną od wieków budową – składają się z dwóch skrzydeł otwieranych na boki. Te rodzaje bram garażowych mogą być wykonane z różnych materiałów, na przykład z drewna, płyt stalowych. Są tanie i proste w montażu.

Pod względem swojej obsługi bramy rozwieralne nie są jednak tak wygodne jak uchylne czy segmentowe. Każde skrzydło wymaga przesunięcia w bok, a tym samym konieczne jest posiadanie sporego miejsca przed garażem. Ponadto nie zawsze nadają się do zautomatyzowania.

Bramy roletowe – zajmują najmniej miejsca

Określane jako roletowe, rolowane czy żaluzjowe – to bramy garażowe, które wyposażone są w specjalną kurtynę przypominającą swoją konstrukcją roletę lub żaluzję. Podczas otwierania kurtyna jest nawijana na wał w kasecie zamontowanej przed otworem garażowym lub wewnątrz garażu.

Takie bramy zajmują najmniej miejsca – nie wymagają dużego podjazdu. Mogą być uzupełnione o automatykę.