Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom

Jak założyć i pielęgnować ścianę z roślin w domu?

Data publikacji 26 października 2020


Rośliny w domu zawsze wprowadzają spokój i dobry nastrój. Coraz częściej zamiast roślin w pojedynczych doniczkach tworzymy w domu ogrody wertykalne. Co trzeba wiedzieć, by ściana z roślin w domu dobrze rosła?

Jak zbudować ogród wertykalny?

Ściana z roślin w domu to bardzo elegancki element dekoracyjny, który sprawdzi się w salonie czy w przedpokoju. Bardzo ważne jest, by umieścić rośliny na ścianie, która jest oświetlona w naturalny sposób. Rośliny do prawidłowego rozwoju potrzebują światła słonecznego.

Sposób montażu nie jest trudny, gdy zdecydujemy się na gotowe rozwiązania. Skrzynie, przypominające tuleje można kupić w zestawach, które przytwierdzamy do ściany za pomocą wkrętów. Można je zamontować bezpośrednio na ścianie lub na specjalnej ramie. Trzeba jednak pamiętać, że między modułami, a ścianą trzeba umieścić warstwę ochronną.

Jak wybrać odpowiednie rośliny?

Wybór roślin, które sprawdzą się w ogrodzie wertykalnym w mieszkaniu jest dużo szerszy, niż gdy planujemy ścianę z roślin umieścić na dworze. W domu nie ma groźby przemarzania roślin.

Wybierając rośliny warto skoncentrować się na tych o płożącym pokroju. Bluszcz pospolity, figowiec pnący, pasiastka zwisła, filodendron pnący, cissus rombolistny, epipremnum złociste to rośliny, które będą idealne. Ściana z roślin w domu będzie również wyglądała ciekawie, gdy wykorzystamy rośliny o niewielkiej wysokości (maranta, niedośpian ognisty), paprocie czy rośliny z rodziny bromeliowatych (guzmania, echmea wstęgowata).

Pielęgnacja ogrodu wertykalnego

Pielęgnacja ściany z roślin w domu wymaga większej uwagi niż rośliny posadzone w donicach. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że doniczki są niewielkie, co powoduje, że rośliny trzeba często podlewać oraz nawozić.

Wygodnym sposobem jest użycie donic z systemem nawadniania. Dzięki temu nie trzeba ustawicznie kontrolować roślin. Wadą tego rozwiązanie jest taka sama ilość wody dostarczana do wszystkich roślin. Trzeba pamiętać, że rośliny mogą mieć różne wymagania.

Istnieje również niebezpieczeństwo, że woda nie będzie dochodziła do niektórych modułów przez co rośliny mogą usychać. W takiej sytuacji trzeba podlewać je ręcznie. Nawóz dostarczany jest razem z wodą. Najkorzystniej jest stosować nawozy, które rozpuszczają się w wodzie. Trzeba pamiętać, że ściana z roślin w domu musi być systematycznie zraszana.

Bardzo ważnym elementem zabiegów pielęgnacyjnych jest przycinanie roślin. W początkowym okresie jest to zabieg, który wspomaga rozwój i rozrastanie się roślin. Później jest to zabieg niezbędny, który pozwala kontrolować równomierny wzrost wszystkich roślin.

samochody ciężarowe

Redakcja livespot.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

odkurzacz bezprzewodowy dla dużej rodziny