Jak zacząć oszczędzać pieniądze – miniporadnik
Data publikacji 3 października 2020
Jeśli myślisz o tym, by zacząć oszczędzać, jak najszybciej przestań o tym myśleć, a po prostu zacznij oszczędzać. Nie mów, że nie masz, bo za mało zarabiasz, nie szukaj wymówek, bo nigdy rozpoczniesz oszczędzania. Poznaj kilka prostych trików, które pomogą Ci zacząć gromadzić kapitał.
Oszczędzanie to jedyne rozsądne wyjście
Na pewno zauważyłeś, że żyjemy w bardzo niepewnych czasach. Jeszcze niedawno świat wydawał się względnie ustabilizowany. Obecnie zmagamy się z pandemią, której nikt się nie spodziewał. Ludzie z dnia na dzień potracili etaty, inni byli zmuszeni zamknąć firmy. Każdy, kto nie miał oszczędności znalazł się w bardzo trudnej sytuacji. Zgromadzenie sumy, która wystarczy przeżyć przynajmniej pół roku, to absolutne minimum.
Jak zacząć oszczędzać pieniądze z dnia na dzień?
Najlepiej otworzyć w banku osobne konto wraz z kontem oszczędnościowym i od razu wpłacić na nie jakąkolwiek kwotę. Jakąkolwiek. Nie musi to być of razu 10.000 tys. zł. Nie czekaj, aż będziesz gotowy, po prostu wysupłaj cokolwiek i odłóż, od razu, bez niepotrzebnej zwłoki.
Najpierw płać sobie
Zaplanuj, że co miesiąc z wypłaty będziesz odkładać określoną kwotę. Wypracuj nawyk, że od razu po zaksięgowaniu pensji na swoim koncie tę sumę przelewasz na swoje konto oszczędnościowe. Musisz zaczynać gospodarowanie dochodami właśnie od tego. Nie od rachunków, nie od zakupów, tylko od dokładania cegiełki do swoich oszczędności.
Wyeliminuj zbędne wydatki, aby odkładać więcej
Wiele osób zastanawia się, jak zacząć oszczędzanie pieniędzy, skoro nic im nie zostaje. Może ty też należysz właśnie do nich. Jeśli tak, to przede wszystkim zadaj sobie pytanie, dlaczego nic Ci nie zostaje? Na co niepotrzebnie wydajesz pieniądze, które mógłbyś zaoszczędzić?
Może palisz albo jesz fast foody? Wyeliminowanie nałogów to oszczędność dwojakiego rodzaju. Nie dość, że kasa zostaje w kieszeni, to jeszcze człowiek jest zdrowszy, dzięki czemu w przyszłości może uniknąć wydatków związanych z opieką medyczną.
Jeśli masz swoje mieszkanie lub dom, przeanalizuj regularne opłaty, może uda Ci się znaleźć tańszego dostawcę energii lub internetu. Zastanów się, czy na pewno potrzebujesz pakietu telewizyjnego albo płatnego dostępu do platformy video. Zbadaj czy tzw. darmowa karta kredytowa, jeśli ją posiadasz na pewno jest darmowa, czy zawsze pamiętasz o spłacie i nie płacisz dodatkowych prowizji.
Najważniejsze jest nastawienie i motywacja do oszczędzania. Możliwości jest bardzo wiele. Wystarczy usiąść z kartką papieru, gruntownie przemyśleć problem i zapisać pomysły, czyli wszystkie potencjalne sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy.