Strona główna
Zakupy
Tutaj jesteś
Zakupy Jak działa alkomat elektrochemiczny?

Jak działa alkomat elektrochemiczny?

Data publikacji 30 października 2021

W jaki sposób alkomat mierzy stężenie alkoholu we krwi? Jaka jest zasada działania alkomatu elektrochemicznego? Jak zbudowane jest urządzenie tego typu i czy można wierzyć jego pomiarom? Sprawdzamy!

Budowa alkomatu elektrochemicznego

Aby zrozumieć, jak działa alkomat, należy poznać szczegóły jego budowy. Po pierwsze, w alkomacie znajduje się układ mechanicznej obróbki wydychanego przez badanego powietrza. Powietrze trafia do sensora wbudowanego w alkomat. Ze względu na to, że mechanizm obróbki powietrza jest mechaniczny, nie ma znaczenia to, z jaką siłą badany wdmuchuje strumień do sensora. Od jakości sensora zależy rzetelność pomiarów dokonywanych przez alkomat elektrochemiczny. Specjalne oprogramowanie wbudowane w alkomat odpowiada za prawidłowe przeliczanie wyniku.

W jaki sposób alkomat elektrochemiczny przelicza wynik?

Powietrze wdychane do alkomatu wchodzi w reakcje chemiczne zainstalowane we wnętrzu urządzenia. Może to być platyna, złoto, dwuchromian potasu lub nadmanganian potasu. Następnie, reakcje chemiczne (czyli wytwarzanie się kwasu octowego) uruchamiają odpowiedź elektrod. Wytwarza się niewielka ilość prądu elektrycznego. Im więcej alkoholu w dostarczanym do alkomatu powietrzu, tym ilość wytworzonego prądu jest większa.

Czy alkomaty elektrochemiczne są rzetelne?

Alkomaty elektrochemiczne podają wyniki z dokładnością do tysięcznych część promila. Przy czym granica błędu może wynosić około 5%. Na rzetelność urządzenia wpływa to, czy regularnie kalibrujemy alkomat. Alkomaty elektrochemiczne są w stanie działać dobrze nawet w warunkach, gdy w wydychanym powietrzu znajduje się mieszanka innych substancji chemicznych (ich obecność nie ma wpływu na pomiar stężenia alkoholu). Oznacza to, że alkomaty elektrochemiczne mogą być stosowane na osobach badanych bez względu na to, jaki posiłek przed badaniem zjadły, czy są pod wpływem działania leków lub narkotyków.

Jaki alkomat elektrochemiczny wybrać?

Alkomat elektrochemiczny wykorzystywany jest na co dzień w pracy policji, jest też nieodzownym elementem wyposażenia szpitala. Ceny urządzeń profesjonalnych zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych. Alkomaty do użytku indywidualnego można mieć już za kilkaset złotych. Alkomat tego rodzaju można też kupić do domowego użytku lub do firmy – szczególnie, gdy jest to firma przewozowa, zatrudniająca kierowców. Polecaną marką jest na przykład Alcofind. Tutaj znajdziecie ranking alkomatów oraz wiele przydatnych informacji, które pomogą wybrać najlepsze urządzenie na rynku: Alcofind.eu.

samochody ciężarowe

Redakcja livespot.pl

Redakcja LiveSpot.pl to zespół pasjonatów z różnych dziedzin, którzy z zaangażowaniem tworzą wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Karta paliwowa