Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom

Jak szukać wody pod studnie na działce?

Data publikacji 11 października 2020

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy postawienie studni przy domu lub na działce to nie ma się co zastanawiać, tylko wziąć sprawy w swoje ręce. Zazwyczaj nie jest to proces szybki i mało skomplikowany, wymaga wielu załatwiania pewnych formalności, lecz na dłuższą metę jest to świetny sposób na długoterminowe oszczędności w domowym budżecie.
Wiele działek pod budowę domu nie posiada dostępu do wodociągu. Wtedy trzeba zacząć szukanie wody pod studnie.

Budowa własnej studni

Wybór odpowiedniej metody budowy studni jest uzależniony od kilku czynników, m.in.:

  • przeznaczenia studni
  • ilości potrzebnej wody
  • jakości wody.

Przed wyborem odpowiedniej metody musisz koniecznie przeprowadzić rozpoznanie geologiczne. Pozwoli Ci to ustalić na jakiej głębokości znajdują się warstwy wodonośne.
Przed przystąpieniem do robót koniecznie musisz zapoznać się z przepisami budowlanymi oraz skorzystać z odpowiedniego sprzętu, który oferuje wypożyczalnia sprzętu budowlanego.

Studnia powinna przede wszystkim znajdować się:

  • 5 m od granicy działki (jeśli sąsiad się zgodzi, możesz postawić bliżej),
  • 15 m od szamba,
  • 15 m od budynków inwentarskich,
  • 7,5 m od osi przydrożnego rowu.

Jak szukać wody pod studnie?

Szukanie wody pod studnie profesjonalnymi metodami jest opłacalne ze względu na wytypowanie miejsca wody i znaczne zminimalizowanie suchego odwiertu i ponoszenia wysokich kosztów.
Każda metoda poszukiwania wody jest dobierana indywidualnie do profilu geologicznego na danym terenie.

Wyróżnia się między innymi:

  1. badania elektrooporowe polegają na przepływie prądu elektrycznego o znanym natężeniu między elektrodami zasilającymi. Powstałe w ten sposób napięcie elektrod potencjałowych pozwala na wyznaczenie oporności danego ośrodka,
  2. badania hydrogeologiczne są wynikiem badań gruntu. Sprawdza się archiwalne mapy danego terenu i szuka ujęć wodnych. Na podstawie projektu robót hydrogeologicznych można zacząć dzięki przeprowadzać budowę studni,
  3. badanie elektro-sejsmiczne służy do rozpoznania przekroju geologicznego gruntu. Na podstawie tych badań otrzymuje się wynik badanego terenu nawet do kilku kilometrów w głąb ziemi,
  4. badanie radiestezyjne to inaczej wykrywanie promieniowania. Dzięki badaniu radiestezyjnym można uzyskać istotne informacje przydatne przy planowaniu budowy studni. Dzięki ekspertyzie można przewidzieć możliwość wystąpienia kłopotów wodą.

Podsumowanie

Podlewanie dużej działki może okazać się bardzo kosztowne, poza tym woda nie musi być tak dobrej jakości jaką zapewniają zakłady wodociągowe. Wtedy naszym sprzymierzeńcem w walce o mniejsze rachunki może okazać się studnia. jest to świetny sposób by uniezależnić się nieco od zakładów wodociągowych i być przygotowanym na brak deszczówki w sezonie wiosenno – letnim. Koszty co prawda nie są małe, lecz po pewnym czasie przekonasz się, że warto było wydać te pieniądze, by cieszyć się mniejszymi rachunkami i bujnym, podlanym ogrodem.

samochody ciężarowe

Redakcja livespot.pl

Redakcja LiveSpot.pl to zespół pasjonatów z różnych dziedzin, którzy z zaangażowaniem tworzą wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

odkurzacz bezprzewodowy dla dużej rodziny