Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom

Co sprawdzić przed kupnem domu? Sprawdź, jak uniknąć ryzyka!

Data publikacji 19 października 2020


Zakupienie domu wiąże się ze sporym wydatkiem. Warto zatem zadbać o to, aby cała transakcja była w pełni udana. Co sprawdzić przed kupnem domu, by nie narazić się na niebezpieczeństwo?

Niezależnie od tego, czy planuje się zakupienie nowego domu od dewelopera, czy też budynku pochodzącego z rynku wtórnego, konieczne jest dokładne zapoznanie się z wszystkimi kwestiami, które go dotyczą. Wtedy podjęcie ostatecznej decyzji będzie trafne, a inwestycja przyszłościowa.

1. Stan prawny nieruchomości

Pierwszą ważną sprawą, na która należy zwrócić uwagę, jest stan prawny nieruchomości. Co sprawdzić przed kupnem domu pod kątem prawnym?

Przede wszystkim warto zasięgnąć informacji z księgi wieczystej, która zawiera dane o własności nieruchomości. Teraz można skorzystać z niej również przez internet. Aby to zrobić, konieczne jest uzyskanie numeru księgi wieczystej od właściciela nieruchomości.

Z KW można dowiedzieć się:
– kto jest rzeczywistym właścicielem nieruchomości
– czy nie jest na nią nałożona hipoteka
– czy nie ma ona ustanowionej służebności osobistej – dożywocia

2. Kondycja techniczna budynku

Druga ważna kwestia to sprawdzenie stanu technicznego budynku. Niestety, zdarza się, że sprzedający nie informują w ogłoszeniu o wszystkim, co powinien wiedzieć potencjalny klient. Co sprawdzić przed kupnem domu?

Przy kontrolowaniu budynku należy zwrócić uwagę na:
– stan techniczny domu – uszkodzenia, awarie wymagające remontu
– termoizolację – docieplenie ścian, dachu, fundamentów
– instalacje – grzewcza, wodno-kanalizacyjna, elektryczna i pozostałe
– stolarkę drzwiową i okienną – rodzaj stolarki, jej docieplenie, właściwości
– wyposażenie wewnętrzne – sprzęty wchodzące w skład oferty, na przykład AGD, meble

Gdy klient chce mieć pewność, że budynek rzeczywiście będzie reprezentował sobą odpowiednią jakość, można zatrudnić specjalistę w dziedzinie budownictwa. Wtedy to on będzie mógł wykonać dokładną inspekcję domu przed jego zakupem.

3. Okolica i infrastruktura

Aby być całkowicie zadowolonym z zakupu własnego domu, warto też zwrócić uwagę na to, co dokładnie znajduje się na jego działce oraz w okolicy.

Nieruchomość powinna mieć posesję odpowiadającą potrzebom inwestora, między innymi pod względem jej wielkości i zagospodarowania. Również warto sprawdzić okolice działki, w tym obecne i planowane w przyszłości inwestycje – tutaj bardzo ważna jest kontrola Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

Posiadając wiedzę o tym, co sprawdzić przed kupnem domu, można zatem dobrać taką ofertę sprzedaży nieruchomości, która będzie nie tylko dopasowana do potrzeb, lecz również bezpieczna.

samochody ciężarowe

Redakcja livespot.pl

Redakcja LiveSpot.pl to zespół pasjonatów z różnych dziedzin, którzy z zaangażowaniem tworzą wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

odkurzacz bezprzewodowy dla dużej rodziny