Komórki dla seniorów – jakie powinny mieć cechy?
Data publikacji 17 października 2020
Trudno wyobrazić sobie świat bez telefonu komórkowego. Starsi ludzie również ich używają. Niektórzy z nich mogą mieć jednak problem ze skomplikowanymi urządzeniami. Dlatego właśnie istnieją specjalne komórki dla seniorów. Czym się kierować przy wyborze takiego urządzenia?
Telefon komórkowy dla seniora z dużymi klawiszami
Starsi ludzie często widzą gorzej. Niektórzy z nich mają już ograniczone zdolności manualne. Zdarzają się też tacy, którym trzęsą się ręce. Z tego względu komórki dedykowane seniorom wyposażone są w duże, czytelne, podświetlane klawisze. Dzięki temu każda osoba w podeszłym wieku może z łatwością wybrać dowolny numer. Szczególnie, jeśli korzysta z tradycyjnego notesu, zamiast pamięci numerów w telefonie.
Komórka dla seniora z dużym wyświetlaczem
Ekran telefonu przeznaczonego dla osoby starszej musi mieć odpowiednią wielkość. Powinien pozwalać na wyświetlanie wyraźnego i dużego tekstu. Zwiększa to komfort użytkowników w podeszłym wieku.
Telefon dla seniora z uproszczonym interfejsem
Zbyt skomplikowany system może nastręczyć spore problemy starszym ludziom. Szczególnie tym, którzy są mniej uzdolnieni technologicznie i otwarci na wszelkie nowinki. Często spotykany jest interfejs starego typu, czarno-biały, maksymalnie uproszczony. Każdy może się nauczyć operowania strzałkami, w górę i w dół, wpisywania numerów z klawiatury, odbierania połączeń zielonym przyciskiem oraz rozłączania czerwonym.
Telefony dla seniorów z dobrymi bateriami
Starsi ludzie często mają problemy z pamięcią. Czasami zdarza im się zapomnieć o podłączeniu telefonu pod ładowarkę. Dzięki prostemu interfejsowi i brakowi skomplikowanych aplikacji, urządzenia tego typu odznaczają się wydłużoną żywotnością energetyczną. Niektóre na jednym ładowaniu mogą nawet przepracować do 2 tygodni.
Smartfony komórkami dla seniorów
Coraz częściej starsi ludzie korzystają jednak z nowoczesnych bezdotykowych urządzeń. Ich wielkie ekrany umożliwiają wyjątkowo dobrą czytelność. Większość osób w podeszłym wieku jest w stanie przyswoić sobie zasady, którym rządzi się operowanie smartfonem. Takie rozwiązanie daje też największe możliwości ze względu na nieograniczoną liczbę aplikacji. Jedne z nich przypominają o zażyciu leków, inne liczą kroki, przez co zachęcają do spacerów, jeszcze inne pozwalają na interkontynentalne połączenia z wnukami.
Senior seniorowi nierówny, dlatego istnieje mnogość różnorakich rozwiązań. Najlepiej, aby starsza osoba wybrała sobie komórkę sama. Chodzi przecież o to, by urządzenie było użyteczne przede wszystkim dla niej.