Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle Sposób na budowę wiaty

Sposób na budowę wiaty

Data publikacji 20 listopada 2021

Bardzo często zdarza się, że na posesji brakuje zadaszonego miejsca, które umożliwiłoby garażowanie samochodu lub pełniłoby rolę altany przyściennej przy budynku. Zamiast budować garaż czy obiekt, przeznaczony na inne cele można wykorzystać wiatę. Takie rozwiązanie jest nie tylko ekonomiczne, ale i bardzo praktyczne. Postawienie wiaty nie wymaga zbyt wielu formalności, ponieważ prawo budowlane mówi, że obiekty, których powierzchnia nie przekracza 35 m2 oraz te o metrażu do 50 m2, znajdujące się na działce, gdzie znajduje się budynek mieszkalny nie wymagają pozwolenia na budowę. Pozostaje pytanie: jak szybko i tanio zbudować wiatę? Jakie materiały wybrać? Zapraszamy do lektury!

Budowa wiaty – jaki jest najlepszy sposób?

Bardzo dobrym pomysłem jest wykorzystanie drewna lub aluminium, które powinno być wsparte na fundamentach punktowych. Taki sposób podparcia budowli gwarantuje stabilność i wytrzymałość całej konstrukcji. Aby zaoszczędzić sobie kłopotów i czasu przy wykonywaniu prac ziemnym idealnym rozwiązaniem są nowoczesne tuleje szalunkowe z tektury. Wykonane z kilka warstw kartonu o wysokich parametrach wytrzymałościowych są najlepszym sposobem na trwałe i mocne fundamenty. Należy pamiętać, że powinny one być wylane na głębokość 70 cm w głąb gleby, ale powinny wystawać na wysokość 5 cm, ponieważ zapobiegnie to zawilgoceniu drewnianych elementów wiaty.

Jak prawidłowo wykonać fundamenty?

Najlepszym sposobem na wykonanie fundamentów punktowych są tuleje szalunkowe. W pierwszej kolejności należy wykonać zabetonowanie stóp fundamentowych i wyznaczyć ich położenie. Kolejnym krokiem jest wykopanie dołków w ziemi i ułożenie w nich tzw. chudego betonu na wysokość około 10 cm. Po wykonaniu szalunku tulejowego i umieszczeniu w nich zbrojenia z prętów stali, powiązanych strzemionami należy połączyć je z podstawami słupów wiaty. Stalowe słupy umieszcza się w szalunkach po zastygnięciu betonu. Gdy beton stężeje na podstawach ustawia się słupy.

Dlaczego warto wykorzystać szalunki tekturowe przy budowie wiaty?

Szalunki z tektury nie tylko doskonale się sprawdzą przy budowie fundamentów. Tuleje szalunkowe można wykorzystać do tworzenia konstrukcji ze słupów betonowych. Wsparcie wiaty na takich podporach jest doskonałym pomysłem, ponieważ zapewnia wytrzymałość i stabilność całej konstrukcji. Tuleje gwarantują gładkość betonowych podpór z metalowymi prętami wewnątrz i mogą mieć dowolną wielkość.

Wiata garażowa wykonana wyżej opisanym sposobem to znakomita alternatywa do tradycyjnych murów, ponieważ jest dużo tańsza i szybsza w budowie. Ponadto pozwala zaoszczędzić sporo miejsca i prezentuje się bardzo atrakcyjnie, podnosząc tym samym estetykę otoczenia.

samochody ciężarowe

Redakcja livespot.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

organizacja wesel