Strona główna
Praca
Tutaj jesteś
Praca

W jaki sposób można przepisać kredyt?

Data publikacji 11 października 2020


W obecnych czasach bardzo wiele osób posiada kredyty, a w szczególności kredyty hipoteczne, którymi był finansowany zakup domu lub mieszkania. Kredyt hipoteczny można wziąć zarówno samodzielnie, jak i wspólnie. Jednak często zdarza się tak, że po latach nasze plany ulegają zmianie oraz decydujemy się na przepisanie kredytu, czyli jego cesję. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat.

Czym jest przepisanie kredytu?

Przepisanie kredytu na inną osobę inaczej nazywane jest jego cesją. Jest to rozwiązanie możliwe jedynie w sytuacji, w której wszystkie strony wyrażą na to zgodę. Wśród stron umowy wymienia się zarówno kredytobiorców, jak i bank. Bardzo często to właśnie banki nie zgadzają się na cesję kredytu. W celu przeniesienia kredytu na inną osobę musi mieć ona bardzo dobrą zdolność kredytową. Jeśli jej nie posiada to bank na pewno nie zgodzi się na przeniesienie kredytu. Osoba, na którą ma zostać przepisany kredyt będzie go musiała spłacać w sposób zupełnie samodzielny. Warto to wziąć pod uwagę.

Czy warto przepisać kredyt?

Przepisanie kredytu nigdy nie jest sprawą oczywistą. Najczęściej wnioskuje się o takie rozwiązanie w przypadku rozstania lub rozwodu. W trakcie trwania związku osobie osoby są odpowiedzialne za spłacanie kredytu. Jednak jeśli się rozstają to warto przenieść kredyt na jedną osobę, która realnie będzie odpowiedzialna za jego spłatę. Wtedy druga osoba nie będzie ponosiła więcej odpowiedzialności za dany kredyt.

Jak przenieść kredyt hipoteczny?

Z całą pewnością wiele osób zastanawia się, jak przenieść kredyt hipoteczny na inną osobę. Przede wszystkim warto zacząć od wizyty w oddziale banku, w którym posiadamy taki produkt finansowy jak kredyt hipoteczny. W oddziale na pewno dowiemy się, jaki będzie koszt takiego rozwiązania, a także jakie dokumenty należy w tym celu zgromadzić. Niezbędne będzie także oświadczenie osoby, na którą kredyt ma zostać w całości przeniesiony. Bez kompletu dokumentów nie będzie możliwe rozpoczęcie procesu przenoszenia.

Wymagane dokumenty

Do przeniesienia kredytu hipotecznego na drugą osobę wymagane są pewne dokumenty. Ich wybór zależny jest przede wszystkim od banku, w którym posiadamy nasz kredyt. Każdy bank ma swoja własne wymagania, na które należy zwrócić uwagę podczas wnioskowania o przepisanie kredytu. Jednak wśród najbardziej podstawowych dokumentów, które są wymagane podczas tego procesu można wymienić dowody osobiste obu osób, umowę kredytową, a także zaświadczenie o zatrudnieniu oraz o dochodach. Przydatne będą również dokumenty związane z nieruchomością, na którą wzięty jest dany kredyt.

samochody ciężarowe

Redakcja livespot.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Wysyłanie skutecznego mailingu