Strona główna
Zakupy
Tutaj jesteś
Zakupy Płatności NFC

Płatności NFC – jak działają i czy są bezpieczne?

Data publikacji 15 października 2021

Technologia NFC z roku na rok staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem w płatnościach. Przez użytkowników jest uważana za najwygodniejszą dostępną formę, ponieważ nie wymaga nawet wyciągania portfela z kieszeni. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie – czy ten sposób płacenia jest bezpieczny? Warto rozwiać wszelkie wątpliwości i dowiedzieć się, jak bez obaw płacić telefonem.

Czym jest NFC i jak działa?

Jeśli coraz częściej widzisz, jak w sklepie wiele osób dokonuje transakcji bez wykorzystania gotówki czy karty i zastanawiasz się, jak płacić telefonem, musisz poznać nowoczesną technologię NFC. To właśnie ona pozwala na szybkie płatności zbliżeniowe smartfonem.

Technologia NFC, czyli Near-Field Communication, umożliwia bezprzewodową komunikację między urządzeniami na krótką odległość (do 20 centymetrów), gwarantując dokładne płatności zbliżeniowe. NFC wykorzystuje bazy radiowe o wysokiej częstotliwości, dlatego pozwala na połączenie z innym urządzeniem. Do działania tej technologii potrzebny jest sprzęt – najczęściej smartfon – z wbudowanymi płatnościami NFC. Technologia NFC jest nieco podobna do dobrze wszystkim znanych Bluetooth czy Wi-Fi, wyróżnia się jednak tym, że służy do połączeń między telefonem a czytnikiem elektronicznym, odbierającym i przetwarzającym naszą płatność. Zasadnicza różnica między NFC a wcześniej wspomnianymi technologiami to fakt, że NFC bazuje na zjawisku indukcji magnetycznej. To właśnie dzięki temu możliwe jest zbliżeniowe płacenie telefonem.

Zalety płatności NFC

Wiesz już, jak płacić telefonem. Aby korzystać z tej opcji z pełną świadomością i przyjemnością, warto poznać wszystkie zalety płatności NFC. Zaliczamy do nich:

  • szybkość dokonywania transakcji – płatności zbliżeniowe BLIK trwają kilka sekund i nie wymagają od Ciebie znalezienia portfela, wyciągania gotówki, karty, itp. Wystarczy podejść do kasy, odblokować telefon i zbliżyć do terminala.
  • krótki zasięg, na którym działa urządzenie, zwiększa bezpieczeństwo i niweluje ryzyko przypadkowego odczytania danych,
  • niewielki pobór energii podczas płatności.

Płatności NFC umożliwiają bardzo szybkie i sprawne dokonywanie transakcji, są przede wszystkim wygodne dla użytkownika. Chociaż wiele osób było sceptycznie nastawionych do kwestii bezpieczeństwa tego typu płatności, dziś wiemy, że są tak samo bezpieczne, jak płatności kartą zbliżeniową. Co więcej, jeśli telefon jest zabezpieczony specjalnym hasłem, płatności NFC okazują się nawet bezpieczniejsze, ponieważ każdorazowo przed skorzystaniem ze zbliżeniowej formy płatności musisz odblokować telefon. Ponadto, w wypadku kradzieży lub utraty sprzętu możesz zastrzec usługę płatności NFC, dzwoniąc do banku, tak samo jak zrobiłbyś to w przypadku standardowej karty płatniczej.

Wiesz już, jak płacić telefonem. Zdajesz sobie także sprawę z tego, że jest to rozwiązanie nawet bezpieczniejsze od innych form płatności zbliżeniowych. Dzięki innowacjom wprowadzonym przez banki takim, jak płatności zbliżeniowe BLIK w aplikacji mobilnej, transakcje dokonywane przez Ciebie w sklepach stają się coraz prostsze i szybsze.

samochody ciężarowe

Redakcja livespot.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Karta paliwowa