Jak wybrać ekonomiczny projekt domu?
Data publikacji 5 października 2020
W ostatnich latach bardzo wiele osób stawia na budowę własnego domu. Z całą pewnością jest to rozwiązanie bardzo korzystne, jednak posiada ono zarówno swoje wady, jak i zalety. Wśród głównych wad takiego rozwiązania można przede wszystkim wymienić duże koszty inwestycji. Jednak wiele osób zaczyna się w tym momencie zastanawiać nad takim rozwiązaniem jak projekty domów ekonomicznych. Warto dowiedzieć się o nim więcej.
Metraż
Przede wszystkim podczas budowy domu o charakterze ekonomicznym warto zwrócić uwagę na metraż tego rodzaju budynku. Im większy metraż, tym dom będzie droższy w budowie. I na odwrót. Im mniejszy metraż, tym będzie taniej. Dlatego przed rozpoczęciem procesu budowy warto się zastanowić, ile pomieszczeń będzie nam na co dzień potrzebnych. Warto zrezygnować z dodatkowych pokojów, ponieważ większy metraż może sprawić, że nasza inwestycja stanie się dużo droższa. Dlatego należy na to zwrócić swoją szczególną uwagę.
Ilość pięter
Cena domu jest zależna również od ilości pięter, które będą się w nim znajdować. W obecnych czasach buduje się zarówno domy parterowe, jak i domy piętrowe. Wybór konkretnego rozwiązania zależny jest przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji, a także gustu. Jednak domy parterowe są znacznie tańsze podczas budowy niż domy piętrowe. Dlatego warto na to zwrócić uwagę w trakcie podejmowania decyzji o wyborze konkretnego projektu. Natomiast najbardziej korzystne cenowo są budynki, które posiadają kształt prostokąta.
Kształt dachu
Podczas wyboru projektu domu ekonomicznego warto również zwrócić uwagę na kształt jego dachu, ponieważ od niego również zależna jest cena całej inwestycji. Prosty i dwuspadowy dach na pewno będzie dużo tańszym rozwiązaniem niż dach czterospadowy. Im bardziej prosty dach, tym jego cena będzie niższa. Najdrożej wychodzą dachy, na których znajdują się liczne załamania, dlatego warto się nad nimi zastanowić podczas budowy swojego wymarzonego domu.
Piwnica
Budując dom o charakterze ekonomicznym warto również się zastanowić nad posiadaniem piwnicy. Domy, które są podpiwniczone są stosunkowo droższe niż domy nieposiadające piwnicy. Cena może się różnić od dziesięciu do nawet trzydziestu procent całkowitego kosztu budowy domu, a więc jego to spora kwota. W obecnych czasach bardzo wiele osób decyduje się na rezygnację z piwnicy, co jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Zazwyczaj domu podpiwniczone budują osoby, która mają działki o stosunkowo niewielkich rozmiarach, na których nie zmieszczą się żadne budynki gospodarcze.