Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie

Domowy sposób na katar dla każdego

Data publikacji 26 września 2020


Jak wiadomo, katar nieleczony trwa tydzień, a leczony 7 dni. Mimo wszystko warto jednak podjąć próbę leczenia. Jeśli nie skróci to czasu dolegliwości, to przynajmniej złagodzi objawy.

Odpoczynek i wygrzanie się

To najskuteczniejszy domowy sposób na katar. Kiedy człowiek odpoczywa, cieknący nos jest mniej uciążliwy. Podczas snu, wręcz w ogóle nie odczuwa się tego przykrego objawu infekcji. Warto więc wziąć wolne w pracy, położyć się do łóżka i postarać się zrelaksować. Zapomnieć o codziennej gonitwie. Czas poświęcony na zdrowienie, odprężanie się i nabieranie sił nie jest czasem straconym!

Inhalacja – numer jeden wśród domowych sposobów na katar

To metoda wypróbowana przez pokolenia. Obecnie najlepiej sprawdzą się inhalacje z mięty oraz olejków eterycznych, szczególnie sosnowego i eukaliptusowego. Należy je rozpuścić w misce pełnej gorącej wody. Na głowę zarzucić ręcznik i ostrożnie wdychać napar. Najlepiej 2-3 razy dziennie. Koniecznie trzeba uważać, aby się nie poparzyć, bo wtedy można tylko pogorszyć swój stan.

Napary i herbatki

Ogólną kondycję górnych dróg oddechowych można poprawić w bardzo prosty sposób. Należy dużo pić. Szczególnie herbaty z dzikiej róży lub z dodatkiem imbiru, rumianku i szałwii. Warto wdychać podczas picia również ich aromat. Na rozgrzanie organizmu, co także jest korzystne przy walce z katarem przyda się herbata malinowa albo gorące mleko, z miodem i czosnkiem. Ten ostatni napój najlepiej wypić wieczorem. Mleko działa na sennie, więc ułatwi zaśnięcie, które może być utrudnione z powodu zatkanego nosa.

Chrzan, czosnek i wcieranie imbiru

Kulinarnym sposobem na katar jest dodawanie chrzanu oraz czosnku do każdego możliwego posiłku. Mają one działanie pomagające w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych oraz udrożniania nosa. Niektórzy nie lubią zapachu czosnku, ale mimo wszystko warto się poświęcić, aby sobie pomóc. Wcieranie startego na tarce korzenia imbiru pod nosem także działa bardzo korzystnie. Należy jednak robić to bardzo ostrożnie i nie wcierać imbiru w nosie, a jedynie na skórze pod. Trzeba koniecznie używać rękawiczek, zarówno w trakcie ucierania jak i wcierania.

Domowe sposoby w przypadku nieżytu nosa są łatwo dostępne i bardzo proste, ale też całkiem skuteczne. Jeśli katar nie ustąpi mimo wszystko po tygodniu należy koniecznie skonsultować się z lekarzem. Ze zdrowiem nie ma żartów i jeżeli domowe środki nie pomagają, może to oznaczać, że mamy do czynienia z poważniejszym problemem zdrowotnym.

samochody ciężarowe

Redakcja livespot.pl

Redakcja LiveSpot.pl to zespół pasjonatów z różnych dziedzin, którzy z zaangażowaniem tworzą wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?