Czy warto zainwestować w prywatne ubezpieczenie zdrowotne?
Data publikacji 6 kwietnia 2021Polski system opieki medycznej opiera się głównie na publicznej ochronie zdrowia, która nie zawsze działa tak, jak powinna. Miesięczne oczekiwania na wizyty u lekarzy specjalistów, zabiegi czy operację to z pewnością proces pozostawiający wiele do życzenia. Nasze społeczeństwo się starzeje, a liczba osób objętych ciągłym leczeniem wzrasta z rok na rok. Ochrona życia zaczyna mieć coraz większe znaczenie. W ostatnich latach zainteresowanie polisami ubezpieczeniowym bardzo wzrosło przez wzgląd na krótszy czas oczekiwania na wizytę, duże zaangażowanie lekarzy czy brak konieczności załatwiania skierowania do lekarza specjalisty. Jak wybrać najlepszą polisę zdrowotną? Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze? Postaramy się przybliżyć ten temat.
Czym jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne?
Prywatne polisy są płatnym uzupełnieniem ubezpieczenia zdrowotnego, które jest gwarantowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. To indywidualna polisa, którą dobrowolnie możesz wykupić w wybranej przez Ciebie firmie ubezpieczającej czy banku, który oferuje taką opcję. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, natomiast trzeba pamiętać o comiesięcznych składkach.
Wysokość i zasięg ubezpieczenia zależy od wybranego pakietu, ponieważ rozbieżność i różnorodność ubezpieczeń jest ogromna. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które częściej stawiają na korzystanie z usług prywatnych gabinetów specjalistycznych. Bardzo często składki miesięczne są mniejsze niż niejedna wizyta u specjalisty, choć oczywiście zależy to od wariantu ubezpieczenia. Dzięki takiemu ubezpieczeniu możesz zyskać łatwiejszy dostęp do przychodni, badań czy nawet zabiegów operacyjnych.
Rodzaje ubezpieczeń – zalety
Przede wszystkim należy pamiętać, że polisa zdrowotna nie zastępuje ubezpieczenia w ramach NFZ i odprowadzanie składek jest nadal naszą powinnością. Czasami jednak leczenie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia wiąże się z bardzo długim oczekiwaniem na wizytę czy badania. Co może zaoferować nam prywatne ubezpieczenie zdrowotne? Oto kilka zalet:
- wysoka suma ubezpieczenia;
- kompleksowa ochrona na wypadek poważnej choroby (pomoc finansowa);
- szeroki zakres ochrony (aż do około 60 różnych chorób);
- inna opinia medyczna (dostęp do drugiej opinii medycznej, opinii specjalisty lub dodatkowej wizyty u innego specjalisty);
- niskie sumy ubezpieczeń i składek (w zależności od wybranej polisy).
Jak widać, zakres prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego zależy od wybranej opcji ubezpieczenia. Wiadome jest, że im więcej obejmuje, tym wyższa będzie składka. Na rynku możemy znaleźć podstawowe warianty dodatkowego ubezpieczenia już w kwocie od 30 do 50 zł.
Czego nie obejmie prywatna polisa?
Dostępne na rynku prywatne ubezpieczenia zdrowotne mają podstawowe reguły. Przede wszystkim towarzystwo ubezpieczeniowe nie podejmie się leczenia w przypadku:
- samookaleczenia;
- spożywania alkoholu i substancji odurzających;
- leków stosowanych wbrew zaleceniom lekarskim;
- chorób wrodzonych;
- leczenia niepłodności;
- a przede wszystkim nie otrzymamy pomocy w skutku popełnienia przestępstwa lub jego usiłowaniu.
Jakie polisy brać pod uwagę?
Gdy już zdecydujemy się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne i zwiążemy się z nimi umową na długie lata, musimy przy podjęciu decyzji poznać produkt, który oferuje nam dane towarzystwo ubezpieczeniowe. Czy odpowiadają nam składki, ilość i jakość dostępu do lekarzy specjalistów, a przede wszystkim: czy rzeczywiście będzie nas chronić? Należy dokładnie przeanalizować daną polisę, bo warto sprawdzić, czy ubezpieczenie będzie oferowało nam takie zabezpieczenie, na jakim nam zależy w rzeczywistości.
Najważniejsze, co musimy zrobić przed podpisaniem umowy, to przeczytanie OWU – czyli Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, by znaleźć informacje o tym, co obejmuje nasza polisa. Stamtąd także dowiemy się, co się stanie, gdy zapomnimy opłacić składki zdrowotnej na czas. Warto także spotkać się z kilkoma towarzystwami ubezpieczeniowymi dla porównania oferowanych ubezpieczeń zdrowotnych. Jak widać, to poważna decyzja, niełatwa i warta przemyślenia – zdrowie mamy przecież jedno.