Strona główna
Zakupy
Tutaj jesteś
Zakupy stroje piłkarskie

Stroje piłkarskie w filmach, czyli najciekawsze filmy o piłce nożnej

Data publikacji 19 maja 2021

Piłka nożna od kilkudziesięciu lat porusza miliony, a czasem i miliardy ludzi na całym świecie. Finały Ligi Mistrzów, mistrzostw świata czy Europy biją rekordy oglądalności. Transmisje w telewizji i internecie sprawiają, że co tydzień piłkarskie spotkania z najważniejszych lig mogą być oglądane niemal w każdym zakątku kuli ziemskiej, a komplety piłkarskie z nadrukiem sponsorów przynoszą producentom i klubom duże zyski. Futbol gości jednak nie tylko na małym, ale i na dużym ekranie. Na całym świecie – również w Polsce – powstają bowiem filmy, w których stroje piłkarskie i futbol stanowią tło, a czasem i główną treść opowieści. Wybraliśmy pięć produkcji, które każdy szanujący się fan futbolu powinien obejrzeć.

“Gol”

Swoich wyznawców ma także “Gol”, wyprodukowany w podobnym czasie, co “Hooligans”. Tutaj tematyka i scenariusz są mniej wyszukane. To typowa romantyczna historia w stylu “od zera do bohatera”, w której chłopak, któremu nikt nie daje szans na wielką karierę, staje się prawdziwą gwiazdą. Atutem produkcji wyreżyserowanej przez Danny’ego Cannona jest też obecność prawdziwych piłkarzy i nazw klubów – dzięki współpracy z FIFA nie musieli się zastanawiać, jak przygotować komplety sportowe, by uniknąć na nich nawiązań do prawdziwych drużyn. Później nakręcono jeszcze dwa filmy z kontynuacją opowieści.

“Ucieczka do zwycięstwa”

Wybrane przez nas pozycje uszeregowaliśmy od najstarszej. Pierwszą jest więc “Ucieczka do zwycięstwa” z 1981 roku w reżyserii Johna Hustona. To film szczególny z kilku powodów. Najważniejszym jest jednak ten, że na ekranie można w nim oglądać obok siebie wielkie gwiazdy zarówno światowego kina, jak i piłki nożnej. Twórcom udało się bowiem namówić do współpracy samego króla futbolu, czyli Pelego. Oprócz niego w produkcji wzięło udział sześciu innych piłkarzy, a wśród nich słynny Anglik Bobby Moore, Argentyńczyk Osvaldo Ardiles oraz Polak Kazimierz Deyna. Obok wybitni aktorzy, czyli Michael Caine, Sylvester Stallone i Max von Sydow. To nie mogło się nie udać.

Ciekawa jest również sama historia, której podstawą jest mecz pomiędzy niemiecką drużyną a ekipą złożoną z jeńców wojennych. Wszystko dzieje się w nazistowskim obozie, a zawodnicy aliantów nie wiedzą, co czeka ich po zakończeniu spotkania. Choć w filmie nie brakuje scen pełnych patosu, to naprawdę dobre kino.

“Piłkarski poker”

Siedem lat po “Ucieczce do zwycięstwa” nakręcono najlepszy polski film o tematyce piłkarskiej. Próby pokazania patologii mnożących się w polskim futbolu, ale i całym społeczeństwie, podjął się Janusz Zaorski. Wyszła z tego bardzo dobra komedia kryminalna z kilkoma niezapomnianymi rolami. Świetnie wypadł Janusz Gajos, odgrywający postać głównego bohatera, czyli sędziego Laguny. Znakomicie partneruje mu Marian Opania, ciekawą rolę zagrał Jan Englert. Film przede wszystkim pokazuje jednak, jak korupcja i układy mogą zniszczyć futbol. “Piłkarski poker” do dziś ma rzesze wyznawców, którzy potrafią sypać cytatami z filmu jak z rękawa.

“Hooligans”

Film z Elijahem Woodem w roli głównej podchodzi do sportowej tematyki od jeszcze innej strony. Pokazuje bowiem przede wszystkim środowisko piłkarskich fanów, w dodatku tych najbardziej skrajnych – w Polsce nazywanych kibolami lub ultrasami, a na Wyspach Brytyjskich noszących miano tytułowych “Hooligans”. Film Lexi Alexander to historia byłego studenta, który wpada w świat najbardziej zagorzałych fanów West Ham United. Okazuje się jednak, że przemoc i brutalne prawa rządzące tym światem wcale mu nie przeszkadzają. Część piłkarskich środowisk do dziś uważa ten film z 2005 roku za niemal kultowy.

“Maradona by Kusturica”

Ostatnia – ale wcale nie najgorsza – pozycja w naszym zestawieniu pochodzi z 2008 roku. To połączenie historii niesamowitego piłkarza Diego Maradony i kunsztu reżyserskiego Emira Kusturicy, czyli dwukrotnego zdobywcy Złotej Palmy z Cannes. To film dokumentalny, w którym wypowiada się sam “boski Diego”, ale nie pomija się również mniej chwalebnych kart z historii Argentyńczyka. Powstało dzieło, które przypomina wspaniałą karierę Maradony, ale również jego problemy w życiu osobistym i uzależnienie od narkotyków. Produkcja zyskała nową wymowę po śmierci słynnego piłkarza w 2020 roku.

samochody ciężarowe

Redakcja livespot.pl

Redakcja LiveSpot.pl to zespół pasjonatów z różnych dziedzin, którzy z zaangażowaniem tworzą wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Karta paliwowa