livespot.pl

livespot – zdrowie, dom, praca, lifestyle

Lifestyle

Tonizacja małym wielkim krokiem w pielęgnacji twarzy

Tonizacja to wciąż niedoceniony krok w pielęgnacji skóry. Ten mały szczegół w naszej rutynie pielęgnacyjnej potrafi jednak zdziałać cuda. Kosmetykami tonizującymi są najczęściej toniki i hydrolaty.

Tonizacja twarzy

Niektórzy błędnie używają płynu micelarnego do tonizacji skóry lub całkowicie pomija ten etap. Proces tonizacji jest przywróceniem skórze prawidłowego pH. Wartość pH odnosi się do roztworów wodnych – może być kwaśne, zasadowe lub obojętne. Nasza skóra ma naturalnie lekko kwaśne pH, w granicach 4,5-5,5, ze względu na pot, który wydziela. Neutralne pH wynosi 7. Im wyższe, tym odczyn jest bardziej zasadowy. Oczyszczanie skóry powoduje podwyższenie pH. Przyczynia się do tego woda z kranu i niektóre kosmetyki do oczyszczania twarzy.

Niedoskonałości skóry

Zaburzone pH skóry może przyczyniać się do powstawania niedoskonałości skóry, takich jak zaskórniki, wypryski, przesuszenie czy nadmierne przetłuszczanie się twarzy. Dlatego tak istotne jest tonizowanie skóry kosmetykiem do tego przeznaczonym, np. hydrolatem lub tonikiem. Są to preparaty, które stosuje się na oczyszczoną twarz. Mając lekko kwaśne pH, przywracają równowagę na skórze, a także ułatwiają wchłanianie substancji aktywnych z kremu lub serum. Dzięki temu pozornie nieistotnemu kosmetykowi nasza pielęgnacja twarzy może zmienić się o 180 stopni.

szmatkalatka.pl