livespot.pl

livespot – zdrowie, dom, praca, lifestyle

Dom

Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

W ostatnich latach bardzo popularnym oraz często wykorzystywanym rozwiązaniem stały się panele fotowoltaiczne. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, które umożliwia przetworzenie energii słonecznej w prąd elektryczny wykorzystywany w gospodarstwie domowym. Umożliwia to uzyskanie realnych oszczędności, dlatego wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. Jednak przed montażem tego rodzaju instalacji warto się dowiedzieć więcej na temat jej żywotności.

Jaka jest żywotność paneli?

Z całą pewnością można stwierdzić, że żywotność paneli fotowoltaicznych jest dość trudna do oszacowania. Jest to dziedzina stosunkowo nowa, w której wciąż trwają testy na różnego rodzaju rozwiązaniami. Jednak zakłada się, że panele fotowoltaiczne będą miały stosunkowo długą żywotność. Na pewno będzie ona wynosiła więcej niż dziesięć czy piętnaście lat, podczas których obowiązuje gwarancja na produkt. Jednak istotnym czynnikiem jest odpowiedni montaż tego rodzaju elementów, a także brak ich uszkodzeń podczas codziennego funkcjonowania.

Moc paneli fotowoltaicznych

Moc paneli fotowoltaicznych zmniejsza się wraz z upływem czasu, który minął od ich instalacji. Jednak w obecnych czasach produkowane są panele fotowoltaiczne o bardzo wysokich parametrach jakościowych, w których utrata mocy nie jest aż tak duża jak w przypadku paneli, który były produkowane jeszcze kilka lat temu. Z całą pewnością można stwierdzić, że największe straty w efektywnym funkcjonowaniu paneli słonecznych występują podczas pierwszych lat po ich montażu.

Gwarancja wydajności

Panele fotowoltaiczne dla wielu osób są inwestycją na długie lata. Zyski, jakie można uzyskać z tytułu posiadania tego rodzaju instalacji ściśle zależą od ilości energii elektrycznej, która może zostać wytworzona z promieniowania słonecznego. W związku z tym, że panele fotowoltaiczne tracą na efektywności podczas pierwszych kilku lat wielu producentów daje na nie dodatkową gwarancję. Nazywana jest ona gwarancją wydajności, czyli gwarancją na uzysk.

Konserwacja paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne wymagają co jakiś czas niewielkich działań konserwacyjnych. Dzięki temu osiągają one optymalną wydajność, a także większą żywotność, co jest bardzo istotne podczas ich działania. Przede wszystkim warto regularnie monitorować instalację, ponieważ dzięki temu będziemy wiedzieć, czy panele mają odpowiednią moc. Oprócz tego powinno się również zadbać o stan okablowania, a także regularnie czyścić ogniwa słoneczne. Podjęte przez nas działania na pewno w korzystny sposób wpłyną na działanie całej instalacji.